Kurzajki na stopie można usunąć szybko, skutecznie i bezboleśnie. Wystarczy udać się do nowoczesnego gabinetu podologicznego, aby skorzystać ze sprawdzonych zabiegów!

Brodawki wirusowe stóp, które określane są również mianem kurzajek, są efektem zakażenia wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Szacuje się, że nawet około połowa ludzkości ma kontakt z tym wirusem w trakcie swojego życia, przy czym 10% wszystkich osób na świecie miało przynajmniej jeden raz do czynienia z kurzajkami stóp. To zatem powszechnie występująca zmiana skórna – nie oznacza to jednak, że należy ją bagatelizować, tym bardziej, że może dawać nieprzyjemne dolegliwości bólowe, a nawet utrudniać chodzenie.

Kurzajki na stopie – jak je rozpoznać?

Kurzajki na stopach często mylone są z innymi typami zmian skórnych. Warto zatem wiedzieć, jak można je odróżnić.

Brodawki wirusowe stóp mają postać twardych, chropowatych zmian o cielistym lub szarawym kolorze, które występują pojedynczo albo w skupiskach. U osób z obniżoną odpornością mogą występować w liczbie nawet kilkudziesięciu zmian na obu stopach.

Wyróżniamy trzy typy brodawek na stopach:

  • myrmecia – głębokie, rozsiane brodawki, wywołuje je typ wirusa HPV-1, najczęściej powodują problemy z chodzeniem
  • brodawki wałów paznokciowych – brodawki zwykłe wywołane przez HPV-1, mogą powodować ból, gdy dostaną się pod płytkę paznokciową
  • brodawki mozaikowe – powierzchowne, zlewające się w skupiska, wywołuje je wirus HPV-2, na ogół nie wywołują bólu

Aktualnie można skorzystać z kilku kuracji na brodawki wirusowe stóp – kurzajki. Najlepsze efekty można uzyskać dzięki skorzystaniu z usług gabinetów podologicznych. To także najlepszy wybór wtedy, gdy brodawki wywołują nieprzyjemne dolegliwości bólowe.

Jak bez bólu wyleczyć kurzajki na stopach?

Jedną z obaw osób, które mają problemy z kurzajkami na stopach, jest bolesność leczenia. Kurzajki, które umiejscowione są głęboko w skórze, mogą wywoływać dolegliwości bólowe, dlatego ich leczenie także związane jest z ryzykiem bólu.

Metody wywołujące ból, w tym łyżeczkowanie oraz elektrokoagulację, stosuje się jednak bardzo rzadko, ponieważ również mogą one powodować pojawienie się trudności z zabliźnieniem ran. Zamiast nich w gabinetach podologicznych częściej stosuje się metody wymrażania oraz laserowe usuwanie kurzajek.

Wymrażanie kurzajek, z którego można skorzystać także w naszych gabinetach Ekspert Stóp, jest metodą sprawdzoną, która pozwala na pozbycie się zmian na długi czas, a nawet wyeliminować je całkowicie. Polega na wykorzystaniu ciekłego azotu w miejscu pojawienia się kurzajki. Sam zabieg może powodować niewielkie uczucie pieczenia, ale jest ono chwilowe.

Metoda laserowa także nie powoduje dużych dolegliwości bólowych, ale przez wielu pacjentów określana jest jako mniej komfortowa od wymrażania kurzajek.

Warto jednak pamiętać o tym, że odczuwanie bólu jest kwestią indywidualną. Można zastosować także miejscowe znieczulenie z wykorzystaniem lodu, specjalnych kremów znieczulających albo zastrzyków z substancją znieczulającą.