Kurzajki są zmianami skórnymi, które są wynikiem zakażenia wirusem HPV – brodawczaka ludzkiego. Pojawiają się na różnych partiach ciała, w tym także na stopach. Co warto o nich wiedzieć?

Z kurzajkami boryka się wiele osób. Szacuje się, że ma je nawet około 10% ludzkości. W większości przypadków są to zmiany skórne, które na ogół nie są dokuczliwe, ale mogą powodować ból, a nawet utrudniać chodzenie wtedy, gdy pojawią się na stopach. Te zlokalizowane właśnie w tym miejscu ciała sprawiają najwięcej problemów. Jak narażamy się na powstanie kurzajki i jak możemy ją usunąć?

Jak powstają kurzajki?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, kurzajki są efektem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (ang. human papilloma virus). Zakażenie tym właśnie wirusem ma miejsce najczęściej wtedy, gdy dochodzi do zetknięcia się z zainfekowaną osobą albo z należącymi do niej przedmiotami. Przykładowo, kurzajki na stopach to efekt:

  • korzystania z tego samego obuwia lub narzędzi do pedicure, co osoba zakażona
  • korzystania z szatni, sauny czy basenu bez posiadania klapek

Sam kontakt z wirusem nie musi jednak oznaczać pojawienia się kurzajek na stopach. Wirus może pozostać uśpiony aż do momentu, w którym układ odpornościowy będzie w gorszym stanie, aby zaatakować. Najczęściej ma to miejsce w okresach chorobowych, dlatego od zakażenia do pojawienia się zmian może minąć nawet kilka miesięcy.

Kurzajki – jak to wygląda?

Kurzajki często mylone są z innymi typami zmian skórnych, dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają, aby w porę zacząć odpowiednią kurację.

Te zlokalizowane na stopach występują pojedynczo albo grupowo, mają kolor cielisty albo szarawy, mają postać szorstkich, twardych grudek. Na ogół widoczne są na podeszwie stopy, na przykład na palcach, ale mogą także pojawiać się w okolicy paznokci, uciskając płytkę paznokciową i powodując ból.

Zdarza się, że kurzajki na stopach mijają samoczynnie, ale w większości przypadków zalecane jest rozpoczęcie odpowiedniej kuracji, która zazwyczaj przynosi dobre efekty.

Jak leczyć kurzajki?

Leczenie kurzajek może odbywać się na kilka sposobów – farmakologicznie oraz z wykorzystaniem specjalnych zabiegów podologicznych.

Kuracja farmakologiczna polega na używaniu miejscowych preparatów zawierających substancje aktywne antywirusowe i przeciwzapalne, które zwalczają kurzajki. Na efekt trzeba na ogół poczekać od tygodnia do kilku tygodni, dlatego ważna jest cierpliwość.

Szybsze rezultaty można uzyskać przez zabiegi. W aptekach można zakupić specyfiki do wymrażania kurzajek, które powodują, że zmiana zasycha i odpada. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać dzięki profesjonalnym zabiegom podologicznym w gabinecie, gdzie podolog może dokładnie usunąć je z użyciem takich metod jak:

  • łyżeczkowanie
  • laser
  • krioterapia
  • elektrokoagulacja
  • metody kwasowe

Osoby borykające się z problemem kurzajek zapraszamy serdecznie do naszych gabinetów podologicznych Ekspert Stóp zlokalizowanych w Warszawie, a także w Legionowie i w Sulejówku. Tutaj nasi eksperci fachowo usuną kurzajki i przywrócą komfort dla stóp!