Kurzajki mają postać niewielkich szarych narośli o szorstkiej strukturze, które pojawiają się również na stopach. Wywoływane są przez wirus HPV, który ma wiele odmian, a każda z nich powoduje powstawanie innego typu tych brodawek.

Kurzajki czy brodawki na stopach są dość powszechne – występują u dorosłych i u dzieci, u osób młodszych i starszych, kobiet i mężczyzn. Szacuje się, że ma je nawet około 10% ludzkości.

Na ogół zmiany te są niebolesne, ale mogą zacząć dawać nieprzyjemne objawy wtedy, gdy dojdzie do stanu zapalnego albo kurzajka ulokuje się w pobliżu paznokcia, powodując jego podważenie. Co można wtedy zrobić?

Jak powstają kurzajki?

Powodem powstawania kurzajek na stopach jest wirus HPV (ang. human papilloma virus). Istnieje około 100 typów tego właśnie wirusa, który odpowiedzialny jest za powstawanie różnych zmian skórnych o łagodnym lub ostrym przebiegu.

Do zakażenia się typem wirusem HPV powodującym wystąpienie brodawek stóp może dojść na różne sposoby, między innymi poprzez stosowanie tego samego obuwia, ręczników czy narzędzi do pedicure, co osoba zakażona, nienoszenie klapek na basenach, w szatniach, saunach czy bezpośredni kontakt z osobą z infekcją. Zakazić można się także podczas zabiegów kosmetycznych.

Na ogół zakażenie wirusem przebiega w początkowej fazie bezobjawowo. Może on uaktywnić się w momencie obniżonej odporności, gdy pacjent jest w trakcie albo po chorobie. Wtedy na stopach, głównie w ich podeszwowej części, zaczynają pojawiać się charakterystyczne zmiany skórne.

Kurzajki na stopach można podzielić na dwa główne rodzaje:

  • myrmecia – głębokie, rozsiane brodawki, mogą utrudniać chodzenie, wywołuje je typ wirusa HPV-1
  • brodawki mozaikowe – bardziej powierzchowne, zlewające się w skupiska, wywołuje je wirus HPV-2
  • brodawki wałów paznokciowych – brodawki zwykłe wywołane przez HPV-1

W jaki sposób można usunąć kurzajki?

Aktualnie istnieje szereg kuracji na kurzajki – można podzielić je na metody domowe oraz gabinetowe. Największą skutecznością wyróżniają się metody gabinetowe – zabiegi prowadzone w gabinetach podologicznych.

W domu z kurzajkami można walczyć przede wszystkim z wykorzystaniem specjalnych preparatów dostępnych w aptekach, na przykład zawierających mocznik, kwas mlekowy czy kwas salicylowy. Powodują one wysuszenie i usunięcie kurzajki. Należy jednak pamiętać, że kuracja może trwać nawet kilka tygodni.

Szybsze metody usunięcia kurzajek to metody oferowane w gabinetach podologicznych. Stosuje się wtedy takie zabiegi jak:

  • łyżeczkowanie
  • laser
  • krioterapia
  • elektrokoagulacja
  • metody kwasowe

Łyżeczkowanie ma na celu mechaniczne usuniecie zmian z wykorzystaniem specjalnych narzędzi. To skuteczna metoda, ale po kurzajce może pozostać niewielka blizna. Blizn można uniknąć dzięki metodom takim jak krioterapia, czyli wymrażanie kurzajek z użyciem ciekłego azotu, a także metodą laserową.

Elektrokoagulacja także jest bardzo skuteczna – polega ona na wykorzystaniu prądu o wysokiej częstotliwości, ale może być bolesna, a rany nie zawsze goją się dobre, dlatego metoda ta jest obecnie rzadko stosowana.

Metody kwasowe, czyli złuszczanie kurzajek z użyciem specjalnych kwasów są podobne do metod domowych, ale ze względu na większe stężenie preparatów pozwalają na osiągnięcie szybszych rezultatów.