Kurzajki, które nazywane są również brodawkami, to zmiany skórne o grudkowatym charakterze. Są one widoczne głównie na rękach oraz na stopach. W jaki sposób możemy skutecznie je wyleczyć?

 Za powstawanie kurzajek odpowiedzialny jest wirus HPV – brodawczaka ludzkiego. Jest to dość powszechnie występujący wirus i większość ludzi przechodzi zakażenie HPV. Niestety, po infekcji wirus pozostaje uśpiony w organizmie i nie mamy obecnie skutecznych sposobów na to, aby całkowicie go usunąć.

Brodawki stóp

Kurzajki na stopach są jedną ze zmian wywoływanych przez wirus brodawczaka ludzkiego. Są to grudkowate brodawki o szerokiej podstawie, które na ogół są niebolesne i nie powodują stanów zapalnych. Niemniej jednak mogą również je wywoływać.

Są one zlokalizowane głównie w podeszwowej części stóp – mają kolor skóry i szorstką powierzchnię. Mogą osiągać wielkość nawet do 1-2 centymetrów.

Wyróżniamy kilka różnych rodzajów brodawek stóp:

  • kurzajki wałów okołopaznokciowych (brodawka zwykła typu HPV1)
  • myrmecia (spowodowane przez HPV1) – są rozsiane i głębokie
  • mozaikowe (spowodowane przez HPV2) – są powierzchowne, zlewające się w skupiska

Metody leczenia kurzajek

Kurzajki na stopach możemy leczyć w domu lub możemy udać się do gabinetu podologicznego, gdzie skorzystamy ze specjalistycznych zabiegów.

W domowym leczeniu kurzajek najczęściej stosuje się preparaty punktowe zawierające kwas salicylowy albo kwas mlekowy, które powodują złuszczenie kurzajki. Zwykle proces ten trwa kilka tygodni. Także w sprzedaży dostępne są droższe specyfiki wymrażające kurzajki.

W gabinetach podologicznych skorzystamy z zabiegów różnych typów – wyłyżeczkowania zmiany, zabiegów laserowych, krioterapii, elektrokoagulacji, a także z metod chemicznych polegających na użyciu kwasów, ale w większym stężeniu.

Zapraszamy do gabinetu podologicznego Ekspert Stóp!

Gdy również masz problemy z kurzajkami na stopach i nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić, zachęcamy do odwiedzenia naszego gabinetu podologicznego Ekspert Stóp. Jesteśmy dostępni w mieście Warszawa oraz w Legionowie i Sulejówku. Zapraszamy!