Kurzajki na stopie to nie tylko defekt estetyczny – mogą dawać także nieprzyjemne dolegliwości bólowe, a nawet utrudniać chodzenie. Sprawdź, jak można wyleczyć takie brodawki na stopach!

Do powstania kurzajek dochodzi u osób zakażonych wirusem HPV (ang. human papilloma virus), czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Jako że nawet około połowa ludzkości ma styczność z tym właśnie wirusem, brodawki wirusowe stóp są także dość powszechne.

Zakażenie wirusem HPV powodującym kurzajki stóp, czyli typami HPV-1 oraz HPV-2 ma miejsce głównie poprzez kontakt z nosicielem wirusa albo z używanymi przez niego przedmiotami – obuwiem, ręcznikami, akcesoriami do pedicure. Także można zarazić się przez chodzenie bez obuwia po saunie, basenie, szatni. Wobec tego każdy z nas narażony jest na pojawienie się kurzajek na stopach. Jak je rozpoznać i jak je leczyć?

Kurzajki na stopach – jak to wygląda?

Kurzajki można dość łatwo odróżnić od innych zmian skórnych mogących pojawić się na stopach. Mają formę twardych, chropowatych zmian o cielistym albo szarawym kolorze, które pojawiają się pojedynczo albo w grupach.

Najwięcej problemów sprawiają brodawki głębokie, które są także trudniejsze w leczeniu od brodawek powierzchniowych. Także bolesne mogą być brodawki wałów paznokciowych, szczególnie wtedy, gdy lokują się blisko paznokcia i mogą podważać jego płytkę.

Jak usuwa się kurzajki na stopach?

Obecnie stosuje się kilka różnych metod usuwania kurzajek na stopach. Metody te można podzielić na kilka różnych typów, a mianowicie na metody domowe i zabiegowe – prowadzone w gabinetach. Poniżej prezentujemy listę najczęściej stosowanych metod leczenia kurzajek.

Wymrażanie kurzajek w domu

W aptekach można zakupić specjalne zestawy do wymrażania kurzajek. Pozwalają na skuteczne pozbycie się zmiany, ale wymagają dużej precyzji w stosowaniu. Nie zawsze pomagają w przypadku głębszych kurzajek.

Smarowanie glistnikiem – zielem jaskółczym

Ziele jaskółcze, czyli glistnik jest od wieków używany w leczeniu wielu schorzeń, także kurzajek na stopach. Zaleca się smarowanie kurzajki preparatem z glistnika. Daje skuteczny efekt, ale leczenie może trwać także dość długo.

Apteczne preparaty miejscowe

Najczęściej zawierają substancje zmiękczające i złuszczające, na przykład kwas salicylowy, kwas mlekowy czy mocznik. Dają efekty po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Wymrażanie kurzajek w gabinecie podologicznym

Skuteczniejsze od wymrażania w domu, także w przypadku kurzajek głębokich. Zabieg prowadzony jest przez specjalistę, który dba o bezpieczeństwo i higienę procedury. Efekt jest widoczny szybciej niż przy domowym wymrażaniu brodawek.

Zabiegi laserowe w gabinecie podologicznym

Także wykazują dużą skuteczność, ale są nieco bardziej bolesne od wymrażania. Pozwalają na uzyskanie szybkiego rezultatu.

Łyżeczkowanie

Mechaniczne usunięcie kurzajek. Stosowane dość rzadko ze względu na ryzyko pojawienia się blizn.

Elektrokoagulacja

Metoda wykorzystująca prąd elektryczny. Skuteczna, ale dość bolesna, dlatego używana jest obecnie coraz rzadziej.

Osoby z kurzajkami na stopie zapraszamy do naszego gabinetu Ekspert Stóp w celu dobrania najlepszej metody leczenia!