Przeszkadzają Ci odciski i chcesz zapomnieć o nich raz na zawsze? W takim przypadku sprawdź nasze porady!

Odciski to obszary zrogowaciałego naskórka, które formują się wskutek nadmiernego, trwałego nacisku punktowego. Najczęściej są one widoczne na palcach – mowa wtedy o nagniotkach, oraz w przestrzeni pomiędzy palcami stóp, czyli w miejscach, gdzie może dojść do takiego nacisku. Odciski często powstają na modzelach, dlatego są z nimi niejednokrotnie mylone.

Rzadko kiedy odciski ustępują samoistnie, a wręcz się powiększają z upływem czasu dając przy tym nieprzyjemne dolegliwości bólowe.
Wówczas powinniśmy pomyśleć o specjalnej kuracji. Jak powstają odciski i w jaki sposób możemy się ich skutecznie pozbyć?

Co powoduje powstawanie odcisków?

Powstawaniu odcisków sprzyja przede wszystkim noszenie nieodpowiedniego obuwia, na przykład za ciasnego. W miejscu nacisku organizm uruchamia reakcję obronną i rozpoczyna się rogowacenie naskórka.

Na powstawanie odcisków najbardziej narażone są osoby mające płaskostopie poprzeczne oraz podłużne.

 W jaki sposób możemy wyleczyć odciski?

Z odciskami najlepiej udać się do gabinetu podologicznego, gdzie będzie można skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Musimy przy tym pamiętać, że im prędzej zgłosimy się do podologa, tym szybciej będziemy mogli pozbyć się tych zmian skórnych. Specjalista będzie mógł też określić, czy mamy do czynienia z odciskiem, czy też z inną zmianą, na przykład kurzajką czy modzelem.

Leczenie odcisków w gabinecie odbywa się najczęściej z użyciem specjalnych końcówek rotujących, które praktycznie bezboleśnie likwidują zmiany odciskowe. Dodatkowo wykorzystuje się preparaty silnie złuszczające miejscowo naskórek oraz opatrunki odciążające. W niektórych gabinetach możemy skorzystać również z leczenia z użyciem lasera.

Leczenie odcisków w domu

W aptekach znajdziemy też specjalne medykamenty – głównie z kwasem salicylowym lub mlekowym, które złuszczają naskórek. Niestety preparaty te użyte nieumiejętnie prowadzą do rozpuszczenia zbyt dużego obszaru naskórka, co w konsekwencji powoduje nawet otwarte rany i tym samym zwiększa dolegliwość. Natomiast sam odcisk będący w głębszych warstwach skóry bardzo często pozostaje w niej dalej powodując ucisk.

Nie możemy zapominać też o właściwej pielęgnacji stóp – usuwaniu zrogowaciałego naskórka oraz ich nawilżaniu.