Pielęgnacja stopy cukrzycowej

Pielęgnacja stopy cukrzycowej

Nieleczona stopa cukrzycowa może doprowadzić do wielu poważnych powikłań. Możemy im jednak zapobiec przez obserwację stóp oraz ich odpowiednią pielęgnację. O czym musimy pamiętać?

Stopa cukrzycowa to choroba polegająca na niedostatecznym dokrwieniu stóp. Jest ona jednym z powikłań cukrzycy. Stopy cukrzycowe są mniej wrażliwe na ból, rany na nich goją się znacznie dłużej, mogą pojawiać się również bolesne owrzodzenia oraz deformacje zmniejszające mobilność pacjenta.

Do stopy cukrzycowej dochodzi wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych w wyniku nieunormowanego poziomu cukru we krwi. Na takie schorzenie narażone są osoby z cukrzycą typu II. Główne objawy stopy cukrzycowej to ból stopy, skurcze mięśni, drętwienie stóp, trudne w gojeniu się rany, pęknięcia na skórze, jej nadmierna suchość.

Jak postępować ze stopę cukrzycową?

Gdy u pacjenta z cukrzycą dochodzi do powstania stopy cukrzycowej, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistami. W leczeniu biorą udział lekarze takich specjalności jak diabetologia, chirurgia naczyniowa, ortopedia, dermatologia.

Leczenie polega głównie na stosowaniu odpowiednich butów ortopedycznych lub wkładek ortopedycznych, a także stosowaniu leków i preparatów miejscowych. Należy pamiętać o tym, że nieodpowiednia pielęgnacja stopy cukrzycowej lub jej zaniechanie mogą spowodować nawet zakażenia bakteryjne, zgorzele, a nawet sepsę, a w konsekwencji może dojść do amputacji stopy.

Pielęgnacja stopy cukrzycowej – o czym trzeba pamiętać?

  • Przy stopie cukrzycowej bardzo ważne jest dbanie o odpowiedni poziom higieny – po każdym myciu stopy powinny być osuszone.
  • Należy stosować kosmetyki nawilżające i natłuszczające zapewniające stopom ochronę przed nadmiernym wysuszeniem oraz pękaniem skóry.
  • W razie wystąpienia odcisków, brodawek, wrastających paznokci należy udać się do gabinetu podologicznego.

Należy również pamiętać o ochronie stóp przed urazami – noszenie wygodnego obuwia, skarpetek bez szwów znacznie poprawia komfort i zmniejsza ryzyko pogorszenia objawów.