Nadmierna potliwość stóp może przysparzać zakłopotanie i być powodem do wstydu. Stopy pocą się zasadniczo u każdego z nas, ale czasami zdarza się, że gruczoły potowe znajdujące się na stopach pracują zbyt intensywnie. Co powinniśmy wtedy zrobić?

 Chyba każdy z nas zna problem spoconych stóp. Zwykle pojawia się w okresie letnim, gdy temperatury idą w górę, a także wtedy, gdy nosimy nieprzewiewne obuwie, na przykład wykonane z tworzyw sztucznych jak eko skóra. Stopy pocą się też często w okresie stresu.

Dlaczego stopy się pocą?

Potliwość stóp nie jest niczym dziwnym. W ten sposób nas organizm reguluje temperaturę i jest to naturalny proces fizjologiczny. Zdarza się jednak, że stopy pocą się bardzo mocno nawet wtedy, gdy stosujemy przewiewne obuwie i temperatury wcale nie są bardzo wysokie.

Nadmierna potliwość stóp może być związana z określonymi schorzeniami, na przykład z cukrzycą, nadczynnością tarczycy, również z zaburzeniami hormonalnymi, na przykład w okresie dojrzewania czy pokwitania. Zdarza się też, że nie jesteśmy w stanie określić, co może być przyczyną pocących się stóp.

Jak radzić sobie z nadmiernie potliwymi stopami?

Musimy przede wszystkim pamiętać o ich właściwej pielęgnacji i higienie. Odpowiednie wskazówki przekażemy po wizycie konsultacyjnej. Do dyspozycji mamy specjalne preparaty, które przeznaczone są dla pocących się stóp. Zawierają one składniki zapobiegające się poceniu, które dodatkowo hamują namnażanie się bakterii powodujących powstawanie przykrego zapachu. Dobrze sprawdza się też talk.

Do dyspozycji mamy również specjalne zasypki i spraye do obuwia, które zmniejszają nieprzyjemny zapach. Co więcej, w sprzedaży są też specjalne skarpetki.

Oprócz tych domowych metod możemy skorzystać też ze specjalnych zabiegów na pocące się stopy. Tutaj najbardziej popularny to botoks, czyli wstrzykiwanie toksyny botulinowej, która powoduje skuteczne zahamowanie pocenia się. To jednak dość drogi zabieg i nie u każdego daje on stuprocentową skuteczność. Stosuje się także zabiegi jonoforezy.

Gdy także masz problem z pocącymi się stopami, zajrzyj do naszego gabinetu podologicznego Ekspert Stóp. Doradzimy!