Nieprawidłowości w rozwoju stóp u dzieci mogą przekładać się na poważne problemy z chodem w późniejszych latach. O czym powinni pamiętać rodzice, aby stopy ich maluszka były zdrowe?

 Stopy pełnią kilka istotnych funkcji, a mianowicie pozwalają nam na chodzenie, stabilizują ciało, a także amortyzują, chroniąc w ten sposób położone wyżej narządy ruchu, w tym także kręgosłup. Ponadto pełnią one rolę receptorową, czyli pomagają nam w wyczuwaniu podłoża.

Stopa dziecka i jej budowa

Stopa dziecka różni się od stopy dorosłego. Przede wszystkim nie posiada jeszcze ukształtowanych sklepień, a duży palec odstaje od reszty palców. Aż do momentu, w którym dziecko zaczyna chodzić, jego stopy składają się głównie z tkanki tłuszczowej. Stopy maluszka mają też płaskostopie fizjologiczne – prawidłowe dla tego etapu rozwoju.

Stopy dziecka rozwijają się do około 6 roku życia – to właśnie wtedy większość chrząstek zamieniają się w szkielet kostny. Ostateczną formę stopy przyjmują około 12-14 roku życia. Zatem rodzice powinni zadbać o to, aby stopy u dziecka była odpowiednio chroniona i rozwijała się prawidłowo.

Jak dbać o stopy u dziecka?

Już u najmłodszych dzieci nie powinniśmy krępować swobody ruchu – nie powinniśmy zakładać za ciasnych ubrane i skarpetek. Warto masować małe stópki, głaskać je i dostarczać innych bodźców.

Nie powinniśmy też za wcześnie zakładać bucików. Najlepiej zrobić to dopiero wtedy, gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić. Wcześniej możemy stosować obuwie z nieusztywnioną podeszwą, które nie krępują ruchów stóp. Oczywiście, bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego obuwia dziecięcego – najlepiej dobrej firmy.

Nie możemy zapominać też o regularnym obcinaniu paznokci u dziecka – należy obcinać je na prosto, nie wycinać kącików i nie skracać za bardzo. Możemy też nawilżać stópki dziecka, stosując kremy nawilżające, oliwki i inne kosmetyki.

Wobec tego powinniśmy pamiętać, że także dziecięce stópki zasługują na odpowiednią pielęgnację – dbajmy o nie, a dziecko będzie mogło pewniej stawiać pierwsze kroki i nie będzie narażone na powstanie wad stóp w przyszłości.