Pod terminem stopy sportowca kryje się schorzenie – grzybica stóp. Dotyczy ono dość często sportowców, ponieważ nawet co drugi może mieć problemy podologiczne tego rodzaju. Jak możemy rozpoznać stopę sportowca? Co ją powoduje? W jaki sposób ją leczyć?

 Stopa sportowca, która określana jest też mianem stopy atlety, jest rodzajem grzybicy stóp wywołanej przez dermatofity. Są to grzyby najczęściej wywołujące infekcje grzybicze stóp i paznokci. Na takie problemy w Polsce narzeka aż 20% osób, przy czym aż 50% z nich to sportowcy – stąd też pochodzi nazwa schorzenia.

Schorzenie rozpoznajemy po zaczerwienieniu i łuszczeniu się skóry pomiędzy palcami stóp i na podeszwach. Może towarzyszyć mu swędząca wysypka, uczucie pieczenia, sączące się pęcherzyki, nieprzyjemny zapach, a nawet bolesne pęknięcia skóry.

Przyczyny grzybicy – stopy sportowca

Bezpośrednią przyczyną grzybicy są grzyby dermatofity. Rozwijają się one w wilgotnych, ciepłych, nieprzewiewnych przestrzeniach. Możemy często znaleźć je w miejscach publicznych takich jak siłownie, sauny, baseny, łaźnie.

Zarazić możemy się przez brak obuwia w powyższych miejscach. Czynnikami sprzyjającymi zakażeniu są wtedy zadrapania oraz urazy na stopach, które pozwalają grzybom na przedostanie się w głąb naskórka. Także zakażeniom sprzyja noszenie nieprzewiewnego obuwia, skarpetek wykonanych z tworzyw sztucznych, które powodują przegrzewanie się stóp. Również możemy zarazić się przez bezpośredni kontakt.

Większe ryzyko zakażenia dotyczy osób starszych, z otyłością i nadwagą, przyjmujących leki immunosupresyjne i sterydy, chorujących na nowotwory na AIDS i z HIV oraz kobiet w ciąży.

Stopa sportowca – leczenie

W leczeniu stosuje się preparaty przeciwgrzybicze. Możemy znaleźć je w aptekach bez recepty, ale te najskuteczniejsze przepisywane są przez lekarza. Preparaty mają głównie postać maści, kremów czy sprayu. Musimy pamiętać o tym, że leczenie jest długotrwałe i zwykle trwa około miesiąca.

Aby wyleczyć stopę sportowca możemy również udać się do gabinetu podologicznego. Zapraszamy do naszego gabinetu Ekspert Stóp!