Modzele to jedna ze zmian mogących pojawić się na stopach. W jaki sposób możemy pozbyć się modzeli? Co powoduje ich powstawanie? Czy możemy przeciwdziałać ich występowaniu?

Modzele to ograniczone zgrubienie warstwy rogowej naskórka, które powstaje poprzez nadmierny ucisk w danym miejscu. Zwykle powstają one w obrębie strony podeszwowej stopy i strony dłoniowej ręki.

Pojawiają się głównie w wyniku noszenia nieodpowiedniego obuwia, a w przypadku rąk jako efekt stosowania obcisłych rękawiczek czy korzystania z narzędzi ręcznych.

Jak rozpoznać modzele?

Przybierają one przede wszystkim postać żółtawej zmiany, która jest twarda w dotyku. Składa się ona z nawarstwiającej się skóry. Gdy dojdzie do pęknięcia modzeli, wtedy może pojawić się ból. W przypadku stóp może on nawet powodować problemy z chodzeniem.

W odróżnieniu od nagniotka w części środkowej modzeli nie występuje rogowy czop.

Jak leczy się modzele?

Modzele możemy próbować wyleczyć samodzielnie, ale musimy pamiętać o tym, że czasami mamy do czynienia z tak dużym zrogowaceniem, że lepiej udać się do specjalisty, czyli do podologa.

Domowe leczenie modzeli polega przede wszystkim na stosowaniu preparatów z kwasem salicylowym lub kwasem mlekowym, które powodują zmiękczenie i złuszczenie się zmiany. Cały proces trwa zwykle kilka tygodni. Preparaty te mogą mieć postać maści, kremów czy żeli, ale także znajdziemy je w wygodnej formie plastrów. Możemy też delikatnie ścierać zmianę z użyciem pumeksu lub tarki, wcześniej mocząc stopy.

Nie powinno się ścinać modzeli nożykami, ponieważ możemy doprowadzić do zranienia i zakażenia! Sprawdź usuwanie modzeli.

W gabinecie podologicznym będziemy mogli także skorzystać ze specjalnych zabiegów. Polegają one również na stosowaniu zmiękczających i złuszczających preparatów, niemniej w większym stężeniu, co powoduje, że efekt możemy zauważyć już po jednej wizycie. Dodatkowo wykorzystuję się specjalne końcówki rotacyjne, które po usunięciu modzela dokładnie wygładzą skórę na podeszwie, tym samym dając długotrwały efekt.

Jak zapobiegać powstawaniu modzeli?

Najlepiej pamiętać o noszeniu dopasowanego, wygodnego obuwia oraz o właściwej pielęgnacji stóp – ich złuszczaniu i nawilżaniu.

Gdy mamy tendencje do powstawania modzeli, możemy w danym miejscu zastosować specjalne plastry z miękkimi gąbeczkami.