Wrastające paznokcie mogą być uporczywym problemem. Czy można pozbyć się go raz na zawsze? Dzięki specjalnym zabiegom podologicznym można uzyskać maksymalny komfort nawet po pierwszej wizycie i zapobiec nawrotom!

Do wrastania paznokci dochodzi w momencie, w którym boczna krawędź płytki paznokciowej zaczyna wbijać się w okoliczną skórę po boku paznokcia – tak zwany wał paznokciowy. W stopach najczęściej dochodzi do wrastania paznokci w paluchu, czyli dużym palcu.

Co jest przyczyną wrastania paznokci u stóp?

Wrastające paznokcie mogą mieć szereg różnych przyczyn. Na niektóre z nich mamy wpływ, co powoduje, dlatego możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się tego problemu. Inne z kolei trudniej kontrolować. Wśród głównych powodów wrastających paznokci znajdują się:

  • noszenie niedopasowanego obuwia powodującego zbyt mocny ucisk palców u stóp
  • obcinanie paznokci z zaokrągleniem, wycinanie brzegów paznokcia
  • skaleczenie wału paznokciowego, na
  • przykład przy wycinaniu skórek
  • infekcje grzybicze powodujące poszerzenie i zgrubienie płytki paznokciowej
  • urazy stóp i paznokci
  • ćwiczenia fizyczne powodujące nadmierny ucisk na stopy
  • nadwaga
  • kwestie genetyczne – wrodzona predyspozycja do wrastania paznokci

Wobec tego wrastaniu paznokci w dużej mierze można zapobiegać – noszenie prawidłowego obuwia, dbanie o higienę, prawidłowe obcinanie paznokci znacznie zmniejszają ryzyko pojawienia się tej nieprzyjemnej dolegliwości.

W jaki sposób można pozbyć się problemu wrastających paznokci?

Gdy dochodzi do wrastania paznokci, najlepszym wyborem jest ustanie się do specjalisty – podologa, który będzie mógł przeprowadzić odpowiedni zabieg dający szybką ulgę.

Jeśli jednak paznokieć i wał paznokciowy bolą już teraz, a do wizyty zostało jeszcze trochę czasu, można zastosować domową metodę – moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli, która spowoduje rozmiękczenie skóry i zmniejszy dolegliwości bólowe.

W gabinetach podologicznych stosuje się kilka metod leczenia wrastających paznokci:

  • tamponowanie
  • zakładanie klamer na wrastające paznokcie
  • wycięcie chirurgiczne

Najczęściej stosuje się klamry, które pozwalają na skorygowanie większości wrastających paznokci. Klamry wykonuje się z metalu i przytwierdza się je do płytki paznokciowej, aby zmienić kierunek ich wzrostu oraz nieco podnieść płytkę w górę – w efekcie ból natychmiast znika.

Tamponowanie prowadzone jest wtedy, gdy wrastanie paznokcia jest jeszcze na wczesnym etapie. Stosuje się je także jako przygotowanie do korekcji klamrą.

Zabiegi chirurgiczne stosowane są wtedy w ostateczności.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg podologiczny pozwala zatem na uzyskanie szybkiego efektu ulgi oraz na właściwe ukierunkowanie paznokcia. Podolog może przeprowadzić także specjalny pedicure pozwalający na zmniejszenie ryzyka wrastania paznokci w przyszłości i doradzić pacjentowi, w jaki sposób powinien on samodzielnie obcinać paznokcie u stóp w domu.

W razie problemów z wrastającymi paznokciami zapraszamy do naszych gabinetów podologicznych Ekspert Stóp!