Wrastające paznokcie dotyczyć mogą zarówno kobiet, jak i mężczyzn i mogą pojawić się w każdym wieku. To nie tylko problem estetyczny, ale również towarzyszy mu ból i nieprzyjemny ucisk. Samodzielne próby wyleczenia wrastającego paznokcia nie są polecane przez specjalistów – warto udać się wtedy do profesjonalnego gabinetu podologicznego.

Wrastający paznokieć to inaczej zapalenie wału paznokciowego. Paznokieć zaczyna wtedy wrastać w otaczającą go skórę, powodując ból i obrzęk. Zaawansowane stadium choroby może powodować nawet trudności z chodzeniem.

Co powoduje wrastanie paznokci?

Takie schorzenie często jest kwestią genetyczną, dlatego wtedy, gdy nasi rodzice lub dziadkowie także mieli takie problemy, mogą one dotyczyć również nas. Mogą być też efektem urazu okolicy paznokcia.

Wrastające paznokcie pojawiają się również jako skutek noszenia nieodpowiedniego obuwia – za wąskiego lub za ciasnego, na przykład szpilek z wąskim noskiem. Także na wrastające paznokcie narażone są osoby z nadwagą i otyłością, deformacjami w układzie kostnym jak halluksy. Ponadto problem ten dotyczy osób, które nieprawidłowo obcinają paznokcie – obcinają je na okrągło, czyli wycinają także paznokieć po bokach zamiast przycięcia go od góry.

Jak leczy się wrastające paznokcie?

Wrastające paznokcie są bardzo trudne do samodzielnego wyleczenia. Wobec tego najlepiej udać się do profesjonalnego gabinetu podologicznego. W gabinecie będziemy mogli skorzystać ze specjalnych zabiegów, które są nieinwazyjne i nie wymagają usuwania paznokcia.

Jedną z najpopularniejszych metod leczenia wrastających paznokci są klamry ortonyksyjne – metalowe. Służą one do skorygowania wzrostu paznokcia, a tym samym zapobiegają jego wrastaniu. Nie przeszkadzają w chodzeniu i szybko niwelują ból.

Jeśli także masz problemy z wrastającymi paznokciami, zapraszamy do naszych gabinetów Ekspert Stóp – zapewniamy profesjonalną pomoc!