Wrastające paznokcie mogą pojawić się u każdego. Ta nieprzyjemna dolegliwość może być jednak łatwo wyleczona. Sprawdź, jak to zrobić!

Gdy dochodzi do wrastania paznokci, płytka paznokciowa zaczyna wbijać się w okoliczną skórę po boku paznokcia – w wał paznokciowy. Pojawia się wtedy ból, niekiedy nawet krwawienie. Osoba z takim problemem może mieć nawet trudności w chodzeniu.

Wrastających paznokci nie należy lekceważyć, tym bardziej, że obecnie do wyboru jest szereg różnych metod leczenia pozwalających na uzyskanie szybkiej ulgi. Na co warto się zdecydować?

Jak leczyć wrastające paznokcie?

Do wyboru mamy metody leczenia domowego oraz metody leczenia w gabinetach podologicznych.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do fachowego gabinetu podologa, w którym będzie można uzyskać szybką i fachową pomoc. Gdy jednak nie jest to aktualnie możliwe, do wyboru są także metody domowe, które pozwalają na zmniejszenie dolegliwości.

Moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą

Gdy do podologa nie możemy dostać się od razu, wówczas można pomóc sobie z wykorzystaniem sprawdzonej metody domowej na wrastające paznokcie, czyli z moczenia stóp w wodzie z solą.

Woda powinna być dość ciepła, ale nie gorąca, aby nie spowodowała poparzeń. Dodajemy do nie kilka łyżek soli, która powoduje zmiękczenie oraz zdezynfekowanie stóp, a tym samym pozwala na uzyskanie szybkiej ulgi.

Uwaga! Nie należy próbować samodzielnie wycinać wrastających paznokci, ponieważ można wtedy wywołać jeszcze więcej szkód! Najlepiej postawiać do profesjonaliście, który będzie mógł przeprowadzić właściwy pedicure leczniczy.

Metody leczenia wrastających paznokci w gabinecie podologicznym:

  • założenie klamry – klamra na paznokciu ma na celu podważenie płytki i odsunięci jej od wałów paznokciowych, a także ukierunkowanie jej prawidłowego wzrostu, daje od razu efekt ulgi i jest bardzo dyskretna, dlatego nie rzuca się w oczy, klamrę nosi się od kilku miesięcy do ponad roku
  • metoda kostki Arkady – nieinwazyjny zabieg polegający na korekcji płytki paznokciowej z użyciem akrylu, daje natychmiastowy efekt estetyczny
  • plastyka wałów paznokciowych – metoda polecana w przypadku przerostu wałów paznokciowych, często łączona również z założeniem klamry

Kiedyś stosowano również zabiegi chirurgiczne, ale obecnie są one prowadzone coraz rzadziej, ponieważ zwiększają ryzyko u pacjenta, na przykład związane z nieprawidłowym odrostem paznokcia.

Zlikwiduj przyczynę wrastających paznokci!

Równie ważne jak leczenie wrastających paznokci jest zmniejszenie ryzyka ponownego pojawienia się tego schorzenia. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby:

  • nie obcinać paznokci na okrągło, ale na kwadratowo
  • w przypadku zbyt twardych paznokci należy obcinać je po zmiękczeniu w ciepłej wodzie
  • nie usuwać nieczystości spod rogów paznokci ostrymi narzędziami
  • nosić komfortowe obuwie, które nie uciska stóp
  • unikać zbyt obcisłych skarpetek
  • delikatnie odsuwać skórki przy paznokciach, najlepiej po ich zmiękczeniu, aby nie zwiększyć ryzyka uszkodzenia wału paznokciowego