kurzajki stopy leczenie

Usuwanie brodawek ze stóp w gabinecie podologicznym

Brodawki wirusowe stóp, które nazywane są również kurzajkami, to zmiany wymagające fachowej interwencji. Aby się ich pozbyć, warto udać się do dobrego gabinetu podologicznego, gdzie zabieg wykona profesjonalny podolog.

Skóra stóp jest każdego dnia narażona na uszkodzenia i infekcje. Oprócz najczęściej występujących grzybic problemem są również zakażenia wirusowe, które wywołane są przez wirus brodawczaka ludzkiego, w skrócie HPV.

Statystycznie, nawet około 10% osób zakażonych jest tym wirusem. Możemy zarazić się nim od członków rodziny, przez noszenie używanego przez inną osobę obuwia, a także korzystanie boso z miejsc użytku publicznego, na przykład pryszniców, basenów, saun, przebieralni, sal treningowych.

Brodawki stóp dzielimy na kilka rodzajów:

  • brodawki myrmecia (wywoływane przez HPV1)
  • brodawki mozaikowe (wywoływane przez HPV2)
  • brodawki wałów okołopaznokciowych (brodawka zwykła typu HPV1)

Brodawki mają postać zgrubienia skóry, która pośrodku posiada ciemniejszą plamkę. Wokół niej mogą narastać także guzowate narośle albo szorstkie placki. Zmiany te najczęściej pojawiają się na palcach lub na pięcie, dlatego mogą dawać również dyskomfort w trakcie chodzenia.

Jak pozbyć się kurzajek stóp?

Aktualnie do wyboru mamy wiele metod leczenia – dostępne są różne kremy oraz maści, które znajdziemy w aptekach, a także możemy udać się do fachowca, czyli do podologa na profesjonalne usuwanie kurzajek.

Farmakoterapia polega na stosowaniu preparatów na bazie kwasu salicylowego, który złuszcza zmiany. Efekt możemy zobaczyć dopiero po kilku tygodniach i warto wskazać, że terapia ta nie zawsze jest skuteczna u każdego pacjenta. Właśnie dlatego dla optymalnych efektów warto udać się do gabinetu podologicznego, gdzie specjalista będzie mógł dobrać odpowiednią, skuteczniejszą metodę na usuwanie brodawek. Rodzaj zabiegu dobiera się do charakteru zmian.

Kurzajki stóp usuwa się głównie następującymi sposobami:

  • zamrożenie płynnym azotem
  • łyżeczkowanie
  • elektrokoagulacja

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty w gabinetach podologicznych Ekspert Stóp!