Usuwanie odcisków

Odcisk na stopie, usuwanie odcisku na stopie

Zdrowe stopy bez odcisków – jak zapobiegać odciskom?

Odciski nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą boleć, a nawet powodować stany zapalne. Zmianom tego rodzaju możemy zapobiegać, a jeśli już nas dotknęły, warto je profesjonalnie usunąć. Jak to zrobić?

Nasze stopy każdego dnia muszą dźwigać ciężar całego ciała – niekiedy także w niezbyt wygodnym obuwiu. Gdy dochodzi do nadmiernego tarcia i nacisku na naskórek, może on ulec uszkodzeniu, dając ranę, albo może zacząć nadmiernie narastać.

Gdy dochodzi do narastania naskórka, nie złuszcza się on jednak samoczynnie, ale obumiera, tworząc narośl. Ma ona najczęściej żółtawe zabarwienie. To właśnie wtedy mamy do czynienia ze zmianami określanymi jako odciski. Odciski mogą znaleźć się w różnych miejscach stóp, między innymi na pięcie, śródstopiu czy na palcach.

Do rozwoju odcisków przyczyniają się:

  • noszenie zbyt ciasnego, niedopasowanego obuwia
  • zaburzona statyka ciała
  • płaskostopie

Odciski na stopach nie tylko wyglądają mało atrakcyjnie, ale również mogą dawać nieprzyjemne dolegliwości – mogą boleć, a nawet stać się początkiem stanu zapalnego. Mogą powstawać na modzelach czyli na zrogowaciałej przerośniętej skórze tworzącej sie przez nadmierny ucisk.

Noś wygodne obuwie i zapomnij o odciskach!

Jeśli nie chcesz narażać się na powstawanie, pamiętaj przede wszystkim o noszeniu wygodnego obuwia. Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie, a także tych zbyt mocno uciskających na stopę.

Postaw na wygodne obuwie na płaskiej, ale wyprofilowanej podeszwie, które wykonane jest z lekkich, miękkich i przewiewnych materiałów. Dzięki temu każdy krok będzie komfortowy.

Pamiętaj również o tym, aby regularnie pielęgnować swoje stopy. Stosuj kąpiele i złuszczaj martwy naskórek, który gromadzi się na stopach, aby zapobiegać jego nadmiernemu narastaniu. Smaruj stopy nawilżającymi i natłuszczającymi kremami lub balsamami dla lepszej ochrony.

Jak usunąć odcisk?

Jeśli jednak dojdzie już do powstania odcisku, warto udać się do podologa, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób i zmian na stopach. Oferuje profesjonalne usuwanie odcisków i pozwoli na uzyskanie uczucia natychmiastowej ulgi.