Odciski na stopach mogą pojawić się u każdej osoby. Na ogół nie wywołują bólu, ale te duże i głębokie mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości w trakcie chodzenia. Jak można skutecznie pozbyć się odcisków?
Do powstania odcisku na stopie najczęściej dochodzi wtedy, gdy dużo chodzimy lub stoimy w niewygodnym obuwiu. Mogą jednak pojawić się nawet w komfortowych butach, na przykład u osób uprawiających sporty.
Odciski na stopach można podzielić na dwa rodzaje:
- modzele – duże, żółtawe zmiany, które nie mają wyraźnych granic, mogą być otoczone zaczerwienioną skórą i piec podczas nacisku, pojawiają się na podeszwach stóp, na przykład na śródstopiu przy noszeniu butów na wysokim obcasie
- nagniotki – małe, twarde zmiany pojawiające się na palcach stóp, mają woskowaty rdzeń, który może powodować ostry ból w momencie nacisku
Na ogół niewielkie odciski na stopach można usunąć samodzielnie, a dzięki specjalnej profilaktyce zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się. Co jednak zrobić wtedy, gdy mamy do czynienia ze zmianami rozległymi i bolesnymi? Oto przegląd metod leczenia odcisków na stopach!
Moczenie stóp i używanie tarki
To jeden z najczęściej stosowanych domowych sposobów na odciski. Stopy należ wymoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem zmiękczającego kosmetyku albo soli. Można zastosować także odwar z płatków owsianych. Gdy odcisk będzie miękki, należy wykorzystać tarkę do stóp i zetrzeć jego wierzchnią warstwę.
Uwaga! Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nieuważne starcie odcisku może uszkodzić skórę i spowodować pojawienie się ran i infekcji, dlatego zabieg ten należy stosować stopniowo. Nie wolno także stosować żyletek, które mogą spowodować uraz.
Po wymoczeniu stóp należy nasmarować je kremem o właściwościach zmiękczających, który pomoże w dalszym usunięciu odcisku, zregeneruje i nawilży skórę.
Skarpetki złuszczające na odciski
W sprzedaży pojawiły się również specjalne skarpetki, które przynoszą ulgę w przypadku zrogowaceń stóp, na przykład odcisków. Są nasączone środkami o działaniu złuszczającym, na przykład kwasem glikolowym lub salicylowym.
Skarpetki złuszczające najlepiej stosować wieczorem na suche stopy i pozostawić je na około dwie godziny i potem zdjąć. Efekty zabiegu można zauważyć po około 5-10 dniach i są one zależne od wyjściowego stanu stóp. Niestety, nie zawsze można uzyskać efekt całkowitego usunięcia odcisków, szczególnie na palcach.
Stosowanie specyfików miejscowych na odciski
W aptece można znaleźć także szereg różnych preparatów przeznaczonych do miejscowego stosowania na odciski. Najczęściej także bazują na substancjach złuszczających, ale nakładane są bezpośrednio na zmianę.
Metoda ta pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów, ale wymaga czasu, ponieważ środki złuszczające zaczynają działać dopiero po kilku dniach. W przypadku głębszych zmian także efekt może nie być w pełni zadowalający.
Leczenie odcisków w gabinecie podologicznym
W przypadku większych odcisków, które wywołują dolegliwości bólowe, warto pomyśleć o udaniu się do gabinetu podologicznego, w którym można skorzystać ze specjalistycznych zabiegów – frezowania i złuszczania. Efekt widoczny jest od zaraz!
Zapraszamy do skorzystania z oferty naszych gabinetów podologicznych Ekspert Stóp!