Na odciski na stopach warto patrzeć nie tylko jako na defekt estetyczny. Gdy nie są leczone, mogą powodować ból, a nawet prowadzić do powstania stanu zapalnego. Jakie są główne przyczyny powstawania odcisków na stopach i jak można im zapobiegać?

Odciski na stopach mogą pojawić się u każdej osoby. Powstają jako miejscowa reakcja obronna organizmu w miejscu wystąpienia ucisku. Dochodzi wtedy do zwiększonego wytwarzania przez organizm spłaszczonych komórek rogowych. Gdy pojawi się nacisk, komórki te są wgniatane w głąb skóry, co powoduje ich dalsze namnażanie się.

Ze względu na lokalizację odciski możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • modzele – zgrubienie naskórka, które pojawia się na części podeszwowej stopy, ma lekko żółtawy odcień i nie ma wyraźnej granicy, może powodować dolegliwości bólowe przy nacisku
  • nagniotki – w przeciwieństwie do modzeli posiadają centralny czop rogowy, który ma kształt stożka z wierzchołkiem skierowanym w głąb skóry, co może podrażniać nerwy i powodować ból, pojawiają się na palcach u stóp, ale również w okolicach pięty, łuku stopy czy na części podeszwowej stóp

Do rozwoju odcisków dochodzi najczęściej wskutek noszenia nieprawidłowego obuwia, ale również może być to efekt zaburzenia statyki ciała czy płaskostopia. Większe ryzyko powstawania odcisków dotyczy także osób z nadwagą oraz otyłych, a także uprawiających sporty, w szczególności bieganie, nordic walking, chodzenie po górach. Zobacz usuwanie odcisków.

Noszenie nieprawidłowego obuwia

To główny powód pojawiania się zarówno modzeli, jak i nagniotków na stopach. Jeśli buty są zbyt ciasne, za luźne, mają wąski czubek albo mają wysoki obcas, wtedy ryzyko pojawienia się odcisków jest znacznie większe niż u osób, które noszą wygodne buty. Na to niebezpieczeństwo narażone są w szczególności osoby pracujące fizycznie, mające stojącą pracę lub taką, która wymaga pokonywania dużych dystansów.

Wobec tego, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się odcisków, należy pamiętać o tym, aby nosić wygodne buty, które nie będą powodowały nadmiernego ucisku na stopy.

Zaburzenie statyki ciała

Odciski pojawiają się także przypadku osób, które mają zaburzoną statykę ciała, dlatego dochodzi u nich do nadmiernego nacisku na określoną część stóp, na przykład na śródstopie czy na palce.

Płaskostopie

Zwiększone ryzyko odcisków mają także te osoby, u których zdiagnozowano płaskostopie. Jego wyleczenie pozwala na całkowite wyeliminowanie dolegliwości.

Uprawianie sportów

Odciski są także problemem osób, które uprawiają sporty, na przykład regularnie biegają, wybierają nordic walking, lubią chodzić po górach i pokonywać większe dystanse. W tym przypadku bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniego obuwia. Można wtedy stosować dodatkowo specjalne plastry zabezpieczające palce przed odciskami przed treningami.

Otyłość

Ze względu na swój zwiększony ciężar osoby z otyłością również narażone są w większym stopniu na pojawianie się odcisków na stopach.

W razie problemów z odciskami zapraszamy serdecznie do skorzystania z oferty naszych gabinetów podologicznych Ekspert Stóp!